Bříza je strom nejen velmi krásný, ale také magický a léčivý. Víte, jaká síla se v ní ukrývá a k čemu lidé břízu využívali?
Bříza měla v lidové magii důležité místo. Byla spojena jak s bohyní Mokoš, tak s Velkou Matkou. Bříza je velmi vytrvalá a jako většina magických stromů a keřů byla především prostředníkem mezi světy. Jako symbol Matky, početí a života byla přítomna v mnoha ženských obřadech. Překročením věnce spleteného z březových větviček postupovaly v březových hájích dívky iniciaci na ženu. Věnec symbolizoval změnu jejich statutu. Začátkem jara chodily dívky do lesa s dary pro břízu, zdobily ji barevnými stužkami, sedly si pod strom a psaly prosby na březovou kůru.
Bříza se využívala během nejrůznějších svátků oslavujících radost a plodnost a ozvěna těchto obřadů se nese dodnes. Když se blížil svátek Kupaly, zdobily březové větvičky okna, dveře i střechy a měly chránit před zlými čarodějkami a babicemi. Ten, kdo během svátku letního slunovratu (čtvrtek 20. června 2024) přišel k bříze, stoupl si k ní zády a utrhl větévku, dostal od břízy čarodějnou hůlku. Když hnal pak pastýř poprvé stádo na pastvinu, měl třikrát udeřit každou krávu touto březovou hůlkou a po návratu zaklepat na vrata ve stáji, aby stáj a dobytek v ní chránil před temnými silami.
Kouzlená moc větví, kůry i polínek
Magickou moc měly i další části břízy. Její kůra se používala k projasnění místností. Březová metlička dokázala odehnat nečisté síly, a pokud se umístila v rohu nově postaveného domu, zajišťovala zdraví celé rodině. Březové poleno zakopané pod prahem nové stáje mělo koně chránit před nemocemi. A když se hodilo do pece při pečení chleba, zajišťovalo ovečkám bílou vlnu.
Bříza a rusalky
Bříza byla také oblíbeným stromem rusalek, které se rády houpaly na jejich haluzích, obzvlášť na těch, které visely až k zemi. Před nimi se měl mít každý na pozoru. Břízám s dlouhými haluzemi lidé říkali stromy duchů, protože v nich přebývaly duše mladých děvčat. V únoru a březnu vycházely tyto duše během noci ze stromu a pocestné utancovávaly k smrti.
Bříza v lidovém léčitelství
Břízy uměly sejmout i některé nemoci. Vylévala se na ně voda z koupele nemocných dětí a prosilo se, aby břízy vzaly jejich slabost. Člověk, kterého trápila zimnice, měl jít do lesa, zatřást třemi břízami a říci: „Jak třesu já tebe, tak třes ty mne a pak přestaň.“ Pro posilnění měl také člověk přijít na březovém koštěti na rozcestí, tam koště hodit za sebe a jít zpátky. Důležité ale bylo neohlížet se a nepromluvit ani slovo.
Bříza měla svoji roli dokonce i při léčení tuberkulózy u žen a dívek. Do mraveniště nalezeného pod břízou se měla třikrát za sebou, vždy po západu slunce, vložit košile nemocné.
Proč rostou na hřbitovech břízy?
Břízy na hřbitovech plnily úlohu opatrovatelek zesnulých, a chránily je před zlými duchy. Jednou jsem měla klienta, který ke mně přišel, protože už nevěděl, kudy kam. Jeho trápení, které ho dohnalo až k mým dveřím, začalo tím, že na hřbitově i přes zákaz pokácel strom, který stínil hrobku jeho rodičů. Hádejte, o jaký strom šlo. Bříza se užívala i v černé magii a mohla hodně ublížit. Na druhou stranu ale prý uměla i odpouštět hříchy.
Pro Kartářky světla Hel
Foto: Shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohodlně po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.