Slunce je velkou energetickou baterií, bez níž by život na zemi nebyl možný. Není tedy divu, že hřející paprsky mají pozitivní vliv také na naše zdraví a jen málokdo z nás by si bez nich dokázal představit svou existenci. Jenže, co dělat, když jsme již na pokraji sil a sluníčko se schovává za dešťovými mraky? Netřeba zoufat ani propadat chmurám – řešení má jméno helioterapie!
Helioterapie – co si pod tímto názvem vlastně představit?
Je to prosté: jedná se o tzv. léčbu sluncem, která spatřila světlo světa na přelomu 19. a 20. století, tedy v době, kdy o antibioticích neměl nikdo ani potuchu a jen stěží se hledalo něco, co by dokázalo zlikvidovat nakažlivé nemoci. Již v té době ovšem četné výzkumy potvrdily, že pokud pacienty vystavíme kontrolovanému množství slunečních paprsků, jejich zdravotní stav se změní směrem k lepšímu. Helioterapie totiž snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu i cukru v krvi a v neposlední řadě je výborným pomocníkem pro ty, kteří bojují s nedostatkem bílých krvinek. Tím však superlativa spojená s helioterapií stále nekončí. Už v minulých stoletích měla totiž nemalý podíl na léčbě pacientů s dnou, artritidou, akné a dalšími neduhy.
Léčba sluncem – helioterapie
Vzhledem k tomu, že se léčba sluncem osvědčila v mnoha směrech, snad nikoho nepřekvapí, že se francouzský lékař Auguste Rollier chytil své životní příležitosti a do dějin helioterapie se zapsal coby první helioterapeut své doby. Zatímco roku 1903 s hrdostí otevíral svou první kliniku, kde se specializoval na tuto problematiku, na vrcholu své kariéry se mohl chlubit dalšími 35 klinikami sídlícími ve Švýcarsku. Zajímavostí je, že tyto kliniky byly umístěny v nadmořské výšce čítající 1700 metrů. Tato poloha však nebyla v žádném případě náhodná, ba naopak: právě tato nadmořská výška totiž umožňovala zisk většího množství ultrafialových paprsků. Rollier využíval principů helioterapie například při léčbě TBC, křivice anebo neštovic. Přínos tohoto lékaře však spočívá mimo jiné také v tom, že dospěl k závěru, že nejlepších výsledků lze dosáhnout tehdy, kombinujeme-li slunění se správnou stravou.
Kladné účinky slunečních paprsků na lidský organismus však byly potvrzeny také v průběhu dalších let. Příkladem budiž rok 1933, kdy se vědcům podařilo potvrdit pozitivní dopady slunečních paprsků na více než 165 druhů nemocí.
Terapie sluncem
Ačkoliv po smrti Rolliera a po rozkvětu farmacie zaznamenala helioterapie úpadek, v současné době začíná opět svítat na lepší časy. Terapie sluncem se totiž stala opět velmi skloňovanou a znova nabývá na významu. Svůj podíl na tom jistě mají i Američané, kteří tuto metodu hojně využívají, a prohlašují, že sluneční paprsky mohou pomoci při léčbě raných stádií rakoviny plic či autoimunitních onemocnění. Ultrafialové světlo totiž aktivuje hormon solitrol, jenž působí na náš imunitní systém a další centra v našem těle. Spolu s melatoninem a hormonem epifýzy ovlivňuje nejen naši náladu, ale i denní biologické rytmy. Ne nadarmo A. Moritz říká, že jakmile se vystavíme hřejivému sluníčku, napomůžeme nejen našemu fyzickému, ale i psychickému zdraví.
Jak to celé funguje?
Klíčová otázka však zní – jak helioterapie funguje přímo v ezoterice? Zde se věří, že když vystavíme křišťál (umístěný například na parpetu) slunečnímu záření, pojme tuto energii do sebe a následně ji vyzařuje do prostoru, kde je umístěn. Tím navozuje jednak pozitivní atmosféru v domě, ale i příliv energie, který má kladný dopad na náš život. V helioterapii též nabíjíme kameny náležící našemu znamení ve zvěrokruhu a ty potom můžete nosit u sebe. Dodají Vám totiž tolik potřebnou energii, a to obzvlášť v obdobích, kdy pociťujete, že by se Vám takováto pomoc hodila.
Potřebujete-li tedy vlít novou energii do žil i Vašeho život, právě terapie sluncem je tou ideální volbou. Toho jsme si vědomy i my, takže budeme rády, když nás navštívíte a pomocí této unikátní metody dáme Vaší existenci i životu nový příliv energie, který vždy není samozřejmostí a obvykle nám schází v okamžicích, kdy jej nejvíce potřebujeme.
Budeme se těšit na společné setkání.