Kromě jiných otázek, které nemusí, ale mohou zaznít, se mne lidé často ptají na to, jak se jim bude dařit finančně. Dnes není mým úmyslem výklad z karet na naše finance v novém roce, ale lehké povídání o tom, co bychom v čase novoročních předsevzetí na toto téma mohli vědět. Vyplatí se nám to.
Finance aneb kdo se stane miláčkem fortuny
Začneme zprvu u sebe a položme si otázku: „Co nám brání v přílivu hojnosti?“ To se může různit. Někoho provází přesvědčení, že za určité služby se nemají brát peníze, protože „se to nehodí“ a „musí se pomáhat“ a žijí v přesvědčení, že si odměnu nezasluhují. Známí tak ušetří na jejich dobromyslnosti a investují třeba do dražší dovolené… Někdo se zase bojí mít větší sumu peněz, protože se potom cítí být ohrožen jejich ztrátou – varovali ho přece již od dětství: „Pozor, ať neztratíš ty peníze!“
A už od dětství jim vštěpovali obavu z toho, mít nějaké peníze a oni coby vzorní žáci ji v sobě uchovávají dodnes, kdy se potýkají s nejistotou nad vlastní kasou. Co u jednoho způsobí, že neudrží korunu, u druhého vyvolá pravý opak. Nechuť utrácet peníze provázena obavou, že „budou scházet“. Paní Jana byla v dětství kárána, že je příliš rozhazovačná. Nyní žila v přesvědčení, že investovat do vlastní osoby jsou vyhozené peníze. Nedopřála si ani drobnou radost…
Peníze jsou všude kolem nás
Cirkulace peněz je cirkulací jejich energie. Aby peníze přišly, je prvně třeba dovolit jim odejít. A to je důležité – dobrovolně a s radostí v srdci. Jarka v neustálém naříkaní na práci: „Je těžká, nudná, bez radosti“ skrývala nechuť vydělávat. Doprovázelo ji přesvědčení, že práce, která by ji bavila, nemůže poskytnout peníze. Těžko hledala místo, kde by nalezla satisfakci, a když už místo našla, nebylo to nadlouho. Podvědomé přesvědčení, že „na peníze se musí těžce makat“, vykonalo své.
Někde to mají zase zažité tak, že „chudě ale šťastně“, „za peníze si štěstí nekoupíš“, „peníze jsou původcem zla“, „kdo nic nemá – nic nezávidí“, „až bohatí zchudnou, čeká je tvrdý dopad – mne ne, já nouzi přivykl“, a také „chudoba, cesta do nebe“ – ti poslední považují život za nutné zlo a vše dobré dostanou až po smrti…
Vyděláte si víc peněz?
Lidé vychovaní v takovéto atmosféře nevyužijí šanci na přivýdělek, i kdyby se jim sama vnucovala. Někteří lidé považují všechny bohaté lidi za zloděje a podvodníky. Jsou i tací, které od možnosti vydělat víc peněz odradí obava, že by se museli dělit s jinými. „Raději nebudou víc vydělávat, ale také odvádět“, třeba charitě, potřebným příbuzným či bernímu úřadu.
Paní Jiřina říká: „Za vším jsou peníze“. Jsou hnací silou a taky s lidmi manipulují. V dětství Jiřina slýchávala, „dostaneš peníze když“. Bojí se energie peněz – než jakékoliv přijme a v jakékoliv podobě, třeba malého dárečku, přemýšlí, k čemu se tím zavazuje.
Lidem, kterým od dětství rodiče vtloukali do hlavy, „nic v životě nedokážeš“, „nic z tebe nebude“, zadělali na pozdější skutečné problémy. Přesvědčení o tom, že oni nejsou schopni na svůj chléb vydělat sami a vůbec si připustit, že i na ně někde čeká zajímavá práce, kde by se realizovali, jim v životě působí jako nevědomá kletba.
Klíčové je poznání bloků, které nám brání v životě dosáhnout úspěchů a žít lépe. Proč nechceme peníze? Z čeho máme strach? Nebo nás někdo za úspěch pokárá?
Jak přivolat hojnost
Pokud chceme změnit své zažité chyby a zbavit se obav v souvislosti s penězi, můžeme přijmout změny. Skvěle se osvědčily afirmace. Celá věc spočívá v opakování vět, které nám postupně odbourávají staré a zaryté a nahrazují novým. A jak již mnohokrát zaznělo – „Jak nahoře, tak dole.“ Mají opravdu zázračnou moc přivolat do našeho života to, po čem toužíme.
Je třeba si afirmace alespoň 3 krát denně opakovat. Za pár týdnů v ně začneme věřit a časem se nám úplně změní životní realita. Pokud máte strach z výdajů, je dobré si několikrát denně v duchu opakovat: „S radostí peníze vydělávám a s radostí je i vydávám. Já (jméno) mám vždy dostatek peněz a (i oproti tomu co si myslíte) mám dost peněz i nyní. Vždy mám dostatek financí i dost peněz i pro svoji vlastní potřebu. Čím víc peněz vydám, tím víc se mi peněz vrátí.“
Není od věci si podvědomí „pojistit“ formulkou, kterou jsem si vypůjčila od jedné své dobré známé, paní Ivety. „ Toto vše se děje v zájmu zachování blaha a spokojenosti celé mojí rodiny a všech zúčastněných“. Podobné afirmace si můžeme tvořit prakticky na jakýkoliv problém. Je důležité, aby byly plné pozitivna, optimismu, bez negací a nikomu neubližovaly.
A ještě něco. Při placení, když si berete vrácené peníze nazpět, řekněte si v duchu: „Do mé peněženky vaše peníze, vaše koruna je moje koruna.“ To způsobí, že budete mít vždy za co utrácet. Ať se Vám daří i v roce 2014.