Na Hromnice zapálilt svíčku hromničku, nebo nechat vyvěštit? Hromnice jsou nejenom dnem zasvěceným bohům, také ideálním dnem pro rituály, či věštění. Máte čas, kdy končí nejchladněší část roku, prodlužují se dny a nenápadně se přibližují předzvěsti přicházejícího jara. Na Hromnice by nemělo být moc jasné a slunné počasí, protože potom by se spíše očekávalo dlouhé předjaří a špatný rok. Tento den se zažehnávaly svíce, které měly sílu odvrcet síly zla.
Naši předkové v těchto dnech slavili svátky hned dvou velmi mocných bohů svého panteonu. Prvního února byl uctíván hromovládný Perun. Perun od svého otce Roda dostal hromovládnou sekeru. Když jí hodí, zazní hrom. Hromová sekera spolu s lukem je symbolem Peruna. Od tohoto data všichni netrpělivě očekávali první zahřmění hromu, které bylo považováno za obzvláště šťastný okamžik, symbolizující příslib jara. Při první ozvěně hromu lidé líbali zem. V Čechách lidé vycházeli do polí a doufali, že uslyší skřivaní zpěv. Potom mohli očekávat úrodný rok. Ozvěny tohoto svátku můžeme nalézt v křesťanském zvyku svěcení svíček hromnic, které mají mít po celý rok ochranný účinek proti úderu blesku.
Třetího února pak staří Slované uctívali boha Velese, který je nejen pánem spodních světů, ale také ochráncem dobytka a úrody. Veles byl také synem boha Roda, otce Všehomíra a byl také zván Vales, či Skotij bog, jeho ženou byla bohyně Mokoš – přadlena osudu. Byl bohem dobytka, úrody, moudrosti, šikovnosti, magie obchodu a věštění. Svátek mohl souviset se začátkem laktace u některých hospodářských zvířat, například ovcí. Tento symbolismus převzali křesťané v podobě svátku sv. Blažeje (Vlasije), který je patronem dobytka.
V období února se navíc otevírala brána Velesova podsvětí dokořán a svůj život přirozeně ukončilo mnoho starých lidí, zesláblých po dlouhé zimě. Ne nadarmo znělo původní staročeské jméno tohoto měsíce „úmor“, kdy Morana umořila nejvíce lidí z celého roku. Podobně to vnímali i staří Římané, kteří 13. února zahajovali svůj devět dnů dlouhý svátek Parentalia, zasvěcený zemřelým předkům, kteří 21. února, během dne zvaného Feralia, mohli krátce navštívit svět živých. Nesmíme zapomenout ani na bujarý svátek Luperkalia, zasvěcené Faunovi, ochránci stád. Obvykle byl oslavován 15. února a jeho veselé rituály plodnosti inspirovali křesťany k ustanovení svátku sv. Valentýna.
Pro Kartářky světla Helen Stanku
Foto: shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohotově po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.
Potřebujete víc peněz? Tyto 4 drahé kameny vám pomohou přitáhnout bohatství
Chcete vidět svoji auru? Tady jsou čtyři způsoby, jak se to naučit
Andělský horoskop od 20. 11. do 19. 12.
Můžeme vyčistit svůj domov od jakékoli negativní energie?
Samuelčiny šamanské vzkazy pro všechna znamení 18.-24.11.
Karta týdne 18.11.-24.11. je Svět. Vede nás dopředu
Týdenní horoskop 18.11.-24.11. Merkur s Jupiterem ukážou nové možnosti
Nevěra podle horoskopu: Která znamení umí odpouštět a která ne?
Magie svíček podle znamení zvěrokruhu
Víkendový horoskop: Slunce s Uranem nám chystají překvapení