Když chcete lásku, zasaďte zemědým. Věděli jste, že divizna pomáhá zvýšit sebevědomí a utrhnutá o Svatojánské noci přináší štěstí, že kopřiva je afrodiziakum a majoránka také? Kozlík umí chránit proti očarování a devětsil zajistil klidné spaní…
Divizna
Divizna podporuje sebevědomí a vnitřní sílu. Sbírána o Svatojánské noci byla mocným talismanem. Přinášela štěstí. Kouř z divizny vyháněl z místnosti zlo. Hospodyně ji používaly pro krásu a maminky jí přidávaly do koupele svých dětí, aby byly zdravé.
Zemědým
Zemědým se používal v milostné magii. Když jej zasadila dívka na svou zahradu přivedl ji milého.
Jetel
Asi každý z nás slyšel o tom, že čtyřlístek přináší štěstí. A proto tento symbol můžeme vidět často. Čtyřlístek se považuje za výjimečný. Méně známé je, že i obyčejný trojlístek není vlastně není až tak obyčejný. Podle dávných tradic je opředen kouzelnou silou. Nošen blízko těla pomáhá obchodníkům při nákupu i prodeji zboží. Také se používal jako ochrana proti zlému oku a uhranutí. Lístek jetele se do ozdobných věnců vplétal, aby přinášel tam, kde věnec visí štěstí a chrání dům od přírodních pohrom. Kdysi se také používal na obklady a léčil různé bolesti. Lidem s hrbem se přikládal na hrb, aby jim ulevil. Dívky si dávaly obklady, když měly své dny.
Kozlík lékařský
Kozlík posbíraný před svítáním měl chránit proti kletbám. Léčil nervozitu vznětlivost, ale také se dával při křečích v žaludku a při nechutenství. Také se někde používal pro ulehčení porodu.
Majoránka
Majoránka má velmi široké pole působnosti. Léčilo se jí téměř vše, a ještě se používala, jako afrodiziakum. Ženy jí podávaly v jídlech svým vyvoleným. To však není vše. Pomáhala také proti kletbám a zlým kouzlům. Odvar sloužil jako lék při dušnosti a koupel s majoránkou chránila před různými neduhy.
Devětsil
Devětsil chránil před zlou magií. Dětem pomáhal klidně spát.
Hrách
V hrachových stoncích prý přebývali zlí duchové. Hrachové báby se jim říkalo. Na druhou stranu ale zase hrášek sloužil, jako prostředek proti kouzlům.
Aby ochránila matka dítko před horečkou hodila zrno hrachu do studny, nebo zelenou kuličku dala černé žábě.
Máta
Máta má ochranné vlastnosti a pomáhá v boji s různými nemocemi. Moc máty spočívá v jejím tišícím a uklidňujícím působení. Pomáhá také při zažívacích potížích. Máta je skvělá i na výplach úst. Používá se také na vlasy. Jestli vás v létě něco dokonale osvěží, je to koupel s mátou. Mátový lístek vhozený do lehce slané vody umí ochránit dům od nevítaných energií. Stačí dům směsí vykropit.
Kopřiva
Královnou mezi bylinami byla v době našich babiček kopřiva. Nejenom, že jí čerstvě natrhanou uměly upravit stejně chutně, jako špenát a že se využívala i pro krásu, ale také pomáhala před strachy. S kopřivou se vykuřovaly domy proti všem různým nevítaným hostům z jiných světů a zavěšená nad dveřmi chránila obyvatele obydlí. Užívala se nejenom pro krásu, ale i pro posílení plodnosti a proti různým bolestem. Dětem se dávaly obklady z kopřiv pro jejich zdraví. V milostné magii ženy připravovaly svým vyvoleným kopřivy jako afrodiziakum a také se používaly k různým magickým rituálům na lásku. Vyvolený dostal pokrm kopřiv a sušené jistí kopřivy pod polštář. Dívky se umývaly kopřivové vodě proti uhříkům a kožním problémům, nebo si jimi myly vlasy.
Pro Kartářky světla Helen Stanku
Foto: Shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohodlně po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.