Blíží se svátky, kdy vzpomínáme na naše blízké, kteří jsou už na druhém břehu. Jaká kouzla čekají v tajemné podzimní noci?
Tradice českých Dušiček je pradávná a stejně jako anglosaský Halloween nám ji zanechali keltští předci. Ti ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka. Jejich keltský rok začínal svátkem zvaným Samhain, který se slavil prvního listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční. Byl to svátek všech zesnulých a také příprava na dlouhé a obávané období zimy. Při christianizaci Evropy navázali na tuto keltskou tradici křesťanští kněží, kdy 2. listopadu roku 998 zavedl zvyk modliteb za zesnulé benediktýnský opat Odillo z Cluny. Od té doby se v 18 evropských zemích slaví 1. listopadu svátek Všech svatých a den poté Dušiček.
Jaké rituály můžete provádět při držení dušičkové tradice?
Návštěva hřbitova
V těchto dnech chodí rodiny na hřbitov a dávají na hroby zesnulých květinové dary a zapalují svíce. Za každou dušičku se zapaluje jedna svíce, aby každého zesnulého doprovázelo její světlo. Právě obřadní zapalování ohňů pochází z pohanského Samhainu, oheň očišťuje a zároveň chrání.
Květiny
Nesmí chybět kladení květin na hroby. Květinové dary symbolizují víru ve věčný život. Pořiďte chryzantémy, které mají symboliku lidské dokonalosti.
Modlitba
Pokud jste věřící, pomodlete se za duše zamřelých. Pokud věřící nejste, věnujte jim tichou a upřímnou vzpomínku. A jestli to nestihnete na hřbitov, udělejte to alespoň doma.
Rituál očisty
Dušičky jsou vhodným časem pro očistu. Jak domova, kterého zbavíte starých a negativně působících věcí, tak duše. Ukliďte si v sobě tak, že si sednete s rodinou a „spálíte” vše špatné, co se v minulosti stalo. Můžete například své „hříchy“ napsat na papír, dát do krabice a spálit.
Tichá večeře
Uspořádejte tichou večeři a prostřete i pro ty, kteří tento rok zemřeli. Vzpomeňte na ně s láskou a v dobrém.
Adoptujte hrob
Není to nic morbidního, prostě udělejte nezištně něco hezkého. Pokud víte o hrobu, o který se nikdo nestará, postarejte se vy. Vyčistěte ho, zapalte svíčku a položte květinku.
Uvařte tradičně
Dušičkovou specialitou českých hospodyněk bývaly rohlíky, bochánky, věnečky a tvary podobné zkříženým kostem, kterým se říkalo „kosti svatých.“ Pro rodinu bylo určeno pečivo z bílé mouky a pro čeládku z mouky černé.
Dušičková koleda
Ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo „chodit po rohlíkách“, protože odměnou koledníkům bylo většinou právě dušičkové pečivo.
Pro Kartářky světla Pet
Foto: Shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohotově po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.