„Není na světě bylina, aby na něco nebyla,“ říkávaly babky kořenářky. Každá bylinka má svoji moc a účinek. Pomáhají uzdravovat, ochraňovat před zlými duchy, přivolat lásku nebo peníze. Seznamte se s některými z nich.
Třezalka
Žlutě zářící třezalku s listy, které vypadají jako poseté děrami, a červenou šťávou, nosívali lidé u sebe, aby je chránila před hromy a blesky, čarodějnicemi i čerty. Pokud byla v peněžence, zajistila jejímu majiteli peníze. Větší moc měla, když se sbírala ve svazcích, ideálně v pátek. Používala se i jako afrodiziakum. Zvláštností je, že její červená šťáva byla nazývána krví čarodějnic a používala se i na věštění.
Pelyněk
Dívky, které hledaly vhodný protějšek, se vydávaly hledat uhlíky pod kořenem pelyňku, který měl zázračnou uzdravující moc. Zároveň měl i dar věštění svázaného s manželstvím. Pokud dívka pod rostlinou našla uhlík, čekal ji rychlý sňatek. Pokud ale místo něj našla jen nějaký hmyz, měla dívka přijít o svůj největší poklad, o věnec.
Pelyněk pomáhal i při uhranutí. Stačilo dotyčného očadit dýmem z pelyňku a bylo po problému.
Pelyněk byl prospěšný i cestovatelům, kteří ho používali proti únavě a bolení nohou. Cestovatelé, kteří u sebe nosili pelyněk, případně si jím potírali nohy, cestovali dál, zatímco ostatní potřebovali odpočívat. Čilý byl zejména ten, kdo nosil pelyněk u podrážek bot. Léčba pomocí pelyňku pomáhala i koňům. Říkalo se, že díky pelyňku může kůň ujet až dvanáct mil bez potřeby jídla a odpočinku. Pelyněk byl tak známý, že si ho lidé v mnoha evropských zemích malovali na dveře kočárů, aby je chránil před nehodami a zajistil jim šťastnou cestu.
Růže
Velkou moc pro magii lásky měla růže. Dívky si je vysazovaly na zahrádkách a dávali tím vědět nejen lidem, ale i bohyni přinášející lásku, že jsou připraveny někoho milovat. Růže se také házely do hrobů zesnulých, které lidé podezírali z vampyrismu. Měly je svou mocí odrazovat od návratu z onoho světa.
Tymián
Proti dětským nemocem způsobeným uhranutím se v lidové magii využívalo kouzlo, kdy bylo potřeba mezi půlnocí a východem slunce, tedy v magický čas, jít na devět pasteveckých cest a do devíti potoků se džbánem. Na každé cestě se mělo vzít trošku zeminy a z každého potoka nabrat trochu vody. Člověk se nesměl ohlížet za sebe a vyhýbat se lidem. Když už se nešlo setkání vyhnout, nesmělo se říct ani slovo. Po návratu domů se voda z potoků ohřála a přidal se do ní tymián a oměj. Dítě touto vodou omyli, případně ho v ní rovnou vykoupali, a stejnou vodou pak omyli i černou kočku, na kterou se mělo uhranutí přenést.
Tymián byl velmi mocný i v případě, že nemohla žena otěhotnět. Pak se jí doporučovaly koupele s tymiánovým náparem. Ty měly pomáhat i při nepravidelné nebo chybějící menstruaci. Ženy se koupaly v náparu z vysušené nadzemní části rostliny. Také nově narozené děti se koupaly ve vodě s náparem z tymiánu, či heřmánku, aby dobře rostly. Jako ochrana před nočními můrami a pro dobrý spánek dětí se už během porodu zavěšovaly do oken posvěcené věnce, ve kterých nesměl chybět tymián. Čaj z tymiánu se podával i tehdy, když se v těle příliš zadržovala voda a při chorobách srdce. Vařený ve víně léčil kašel. A kdo chtěl mít klidné sny, stačilo si dát snítku tymiánu pod polštář.
Divizna
Květy z divizny rozházené po pracovišti prý nesou zisk. Pokud ji budete nosit u sebe, dodá vám odvahu, ochrání vás před divokými zvířaty a vložená pod povlak na polštář odežene zlé sny.
Chtěl-li dříve někdo vědět, zda se splní jeho přání, vzal stonek divizny a velmi opatrně ho zatížil kamínkem k zemi tak, aby se nezlomil. Pokud se rostlina zvedla vlastními silami, bylo možné čekat dobré výsledky. U nás se kdysi věřilo, že divizna je vyslancem smrti. Pokud vyroste na něčím hrobě, znamená to, že duše zemřelého potřebuje pomoci,aby mohla opustit očistec, a blízký člověk potřebné duše měl vykonat pouť na svaté místo.
Kdo chtěl být krásný a zdravý, měl se koupat v odvaru ze sušeného květu divizny. Oplach z odvar z divizny se používal také k zesvětlení vlasů.
Heřmánek
Heřmánek nasbíraný o svatojánské noci nebo kterýkoliv pátek a nošený u sebe přitahuje lásku a zajišťuje úspěch v materiálních věcech. Ve formě vykuřovadla v ložnici probouzí partnerskou vášeň, dodává na atraktivitě a chrání před toxickými svazky. Sušený heřmánek zavěšený nad dveřmi či oknem chránil obyvatele domu i jejich zvířata před zlými silami. Heřmánek prý také na lidí působí tak, že jsou pak pravdomluvnější. Schraňovaný u peněz chrání před závistí a pomáhá člověku, aby se ze svých peněz dokázal radovat a užíval si je
Kalina
Název kaliny pochází z řeckého kalos – kali, tedy pěkný. Pokud se čerstvě utržený květ kaliny přiložil ke zlomenému srdci, dokázal zmenšit milostné trápení. Jako magická rostlina uměla kalina přijmout trápení a strach žen, které byly smutné.
Kalina byla keřem dívčím a svatebním i pohřebním. Navazovala na bohyně života – bílou pannu a červenou matku a bohyni smrti – černou stařenu. Symbolizovala přechody – nejdříve mezi světy, později přechody z jednoho stavu do druhého a říkalo se jí most. Jako životodárný keř ženský nesměla chybět při svatebních obřadech, protože symbolizovala přechod dívky ze stavu panenského do manželského. Když se v rodině narodilo děvčátko, zasela se kalina a do první koupele se přidávalo listí a plody tohoto keře, aby bylo dítě zdravé a krásné. Květy pověšené nad novorozenou holčičkou a její matkou zajišťovaly zdraví a štěstí.
Kalina byla ochranou před zlými silami, a proto se často sázela na hranice polí a její větvičky zdobily domy v době větší aktivity démonů a čarodějnic.
Kalina byla zasvěcena slunci a odtud měla svoji sílu. Její plody chránily hospodářství před kletbou a korálky z nich vyrobené chránily před milostnými kouzly.
Kaliny byly také svázané se světem zesnulých, proto je lidé často sázeli na hrobech mladých dívek a chlapců. Rostlina informovala o čistotě jejich duše. Kdyby pak někdo nedopatřením utrhl z takového keříku větvičku, musel počítat s nemocí, mrzáctvím a dokonce i se smrtí. A pokud si chtěl někdo jen přivonět ke květům kaliny rostoucí na hrobě, riskoval, že přijde o čich.
Pro Kartářky světla Hel
Foto: Shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.