Pokud vám název článku připomíná název pohádky Hanse Christiana Andersena, pak máte pravdu. Protože podle jednoho z budhistických přikázání má každý člověk jednou za rok navštívit město či zemi, kde ještě nebyl, aby rozšířil své obzory, pak se já snažím, pokud to mé síly a čas dovolí, toto přikázání dodržovat.
Letos jsem se rozhodla, že navštívím Dánko. Jeho největší atrakcí je bronzová socha malé mořské víly. Tato krásná, křehká socha byla vytvořena sochařem Edvardem Eriksonem. Modelem mu stála jeho žena a socha znázorňuje postavu ze stejnojmenné pohádky Malou mořskou vílu. Socha symbolizuje velikou lásku, kterou nedokáže nic zlomit, ale je také symbolem velké oběti, kterou je ochoten podstoupit jen ten, kdo velmi miluje. Socha byla umístěna v Kodaňském přístavu již v roce 1913 a postaral se o to majitel pivovaru Carlsberg – Carl Jakobson.
Až do roku 1964 byla socha jen jednou z mnoha umístěných v Kodani, ale incident z ní učinil sochu nejznámější. Právě v tomto roce byla sochu poškozena. Byla bez hlavy a nos i vlasy byly odříznuty. Pachatelů bylo na 200, ale ten kdo skutečně sochu takto zohavil se nikdy nenašel. Nejznámější socha světa byla takto poškozena ještě několikrát, ale vždy byla znovu obnovena a vrácena na své místo na pobřeží. Dokonce se stala tou nejvíce fotografovanou sochou na světě. Má jen jednu konkurentku a tou je Socha Svobody v New Yorku. Mnozí z vás si jistě pamatují na krásnou českou pohádku příběhu Malé mořské víly. Tu ztvárnila krásná a křehká Miroslava Šafránková. Jejím princem nebyl nikdo jiný než okouzlující Petr Svojtka, otce Poseidona si zase z velkou chutí zahrál pan Radovan Lukavský a sestra Libuška Šafránková se ve filmové pohádce objevila jako konkurentka v lásce. Říká se, že kdo byl v Kodani a nevyfotil se z Malou mořskou vílou, jako by ani Dánsko nenavštívil.
Šance pro vás
A tady bych ráda zapojila vás naši milý přátele magie. Často k nám na linku voláte a máte tu krásnou, velikou radost a někdy i obrovskou starost s láskou. A proto ten, kdo do 25.5.2016 zavolá na linku, a bude chtít, bude zapsán na pergamen, který odvezu 28.5. dánské Kodaně a zanechám v rukou Malé mořské víly. Stačí mi vaše křestní jméno a datum vašeho narození a potom jen jednou větou vyslovené vaše přání. Po celý den, pak mějte zapálenou růžovou svíčku, jako podporu vašeho přání. Já vše zdokumentuji a fotografie z předání budou na naší stránce. Pak tedy vydejme se společně přes Baltské a Severní moře za láskou. Za láskou opravdovou, krásnou i křehkou, ale někdy i bolestnou, ale vždy jedinečnou. Bez které bychom jen obtížně hledali ten správný smysl života. Jen ta pravá, opravdová láska překoná překážky a přetrvá věky.