Hm, kdo by nechtěl do detailu vidět předem svůj velký den „D“, tedy svatební…? A vědět, koho si vezme? Možná nejsme už tak naivní jako ve dvaceti, ale určité zvyky je zajímavé dodržovat i ve věku vyšším… Třeba věštění na sv. Ondřeje. Byl (a je) to jeden z nedůležitějších věšteckých dnů roku, kdy můžete odhalit svou budoucnost.
Kupříkladu dle pověr před půlnocí na sv. Ondřeje chodila děvčata „klepat“ na kurník… Ovšem, kde dnes vzít v dohledu kurník a nekrást…? Jistá šance tu je. Mnozí z nás pobývají za současné situace raději mimo Prahu, blíže přírodě (dělají jenom dobře) a mohou tedy poprosit své sousedy o shovívavost a možnost si na jejich kurník „zaklepat“. Prý se tak dozví zcela zásadní informaci, zda se v brzké době bude slavit veselka, či si dané děvče či žena ještě pěkně počká… Jsem si jistá, že soused přimhouří obě oči, aby pravda byla zjevena…, co říkáte?
Totiž, pokud se z kurníku jako první ozval kohout, byla velká šance, že se ještě ten rok děvče vydá, ale běda, když se jako první ozvala slepice. Toť znamení, že žádné vdavky nejsou v dohledu. Ovšem slepic je koneckonců mnohem více než kohoutů, že…? Ale dost možná, že kohout má zase lehčí spaní…, takže jistá šance tu je.
Také bylo v oblibě dát si tu noc (30.11.) pod polštář jména s nápadníky či ctiteli a ráno jeden z nich náhodně vytáhnout. To byl údajně ten pravý… Ale švindlovalo se i tenkrát, jen si nemyslete. Což třeba napsat všechny lístečky se stejným jménem…? 😊 Ale pokud to nemá být a daný muž vám není souzen, nepomůže vám stejně ke štěstí s ním ani svěcená voda… Podvádět se nevyplácí.
A kdo vlastně byl svatý Ondřej? Uctíváme jej jako patrona nevěst, ale i rybářů (vzhledem k tomu, že byl rybářem…), sedláků, řezníků a nosičů vody. Byl jedním z dvanácti apoštolů. Narodil se v Galilei a poté, co se stejně jako mladší bratr (pozdější apoštol Petr) věnoval rybolovu, jednoho dne se stal učedníkem Jana Křtitele, posléze i Ježíše Krista. Nakonec byl ukřižován na kříži ve tvaru X, kterému se proto říká ondřejský. Ale dost smutných konců…, historie lidstva jich má podezřele moc…!
Pojďme se znovu podívat, co že nám tento den a večer přináší… Skryté poklady. Ano, prý lze získat poklad, který hlídá čert. Ale že by ho dobrovolně a s radostí někomu vydal, to je velmi svízelné potvrdit. Protože se posléze nikdy nenašel ani poklad, ani daný člověk… Zkusíte to?
Říká vám něco „třesení bezem“…? Tedy ne stromem, to bychom se nadřely. Stačí bezovou větévkou, nebo plotem, aby se vyjevila pravda o našem budoucím milém. Půvabná říkanka mluví za vše… Děvče tajně očekávalo, že se ozve místo psa kohout, což znamenalo, že se vdá daleko mimo svou rodnou vesnici. Chvilka napětí….
Třesu, třesu bez
Ozvi se mi pes
Kde můj milý dnes
Třesu, třesu tímto plotem
Všecí svatí mým životem.
Kde je můj milý dnes,
Ať mně tam zaštěkne pes.
Nu, sv. Ondřej dopadl sice špatně, mučednickou smrtí, ale jeho poselství pro nevěsty je jen a jen pozitivní: vybírejte pečlivě svého manžela a nechte promluvit znamení přírody. Ať vaše štěstí vzkvétá a cesta je pokrytá voňavými květy lásky… S tím nelze než souhlasit.
Pro Kartářky světla Hm
Foto: Shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohotově po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.