Egypťané spojovali vlaštovky nejenom s hvězdami, ale i s dušemi zesnulých. Renesanční mistři zvěčňovali Madonu s vlaštovkou.
Ten, kdo umí číst, přečte veškeré nápisy, zatímco analfabetovi žádná návěstidla neporadí. S řečí symbolů je to stejné. A protože se všude okolo probouzí příroda a Vesna přebírá vládu nad zemí, vnímejme její pestré barvy a libozvučná slova.
Učme se řeči symbolů, můžeme skrze ně vnímat poselství bohů. Ve starověkém Babylónu bylo věštění považováno za nejdůležitější vědu. Každý den nám v hlavách proudí nespočet otázek a staré přísloví praví: „Moudrému napověz, hloupého trkni.“ Co nám tedy sděluje řeč jarních symbolů?
Probuzená příroda
Z dlouhého spánku se probírá flóra. Všude k nám promlouvá řeč přírody skrze symboly. Vnímáte jejich řeč? Hledejte je a důvěřujte svým instinktům. A proč? Protože každému z nás proudí hlavou nepřeberné množství otázek a s vyhodnocením odpovědí lze využít i moudrosti dávných věků, kdy lidé sice leckdy neznali písmo, zato však uměli číst právě řeč symbolů. Jak na to? Pokud v tuto chvíli něco řešíte, požádejte v duchu o to, aby vám přišla odpověď. Rozhlédněte se okolo sebe a vnímejte, co jako první zahlédnete?
Vidět žlutý narcis jako první zjara znamená, že v následujícím roce vyděláte „více zlata než stříbra“, ač se vám to možná zdá nepravděpodobné.
Jinak zrovna narcis nepatří k těm šťastným znamením, zato čtyřlístek ano. Mnohem šťastnějším znamením je najít vzácný pětilistý šeřík.
Cibulky různých rostlin vám dají odpověď tehdy, pokud si je při jejich vysazování označíte předpokládanou odpovědí. Ta, která vyklíčí první, je vaše odpověď. Této technice věštění se říká krominomancie.
Kočičky
Jsme-li u symbolů jara, nelze opomenout větvičky vrby neboli kočičky – symbol probuzeného života. Podle křesťanské tradice vítali obyvatelé Jeruzaléma příchozího Ježíše Krista palmovými ratolestmi.
V našich zeměpisných šířkách však nejsou dostupné, a tak byly postupně nahrazeny právě kočičkami. Ty totiž křesťané podle tradic světí v kostelích na Květnou neděli. Slované připisovali vrbě ohromnou moc, neboť se jako jeden z prvních stromů probouzí po zimě.
Vlastnoručně řezané mají chránit lidi i jejich dobytek od veškerého zla. Také ty koupené přinášejí ženám krásu, mužům odvahu a dětem zdraví. Kočičky z uplynulého roku se spalovaly na Popeleční středu, neboť byly posvěcené v kostele. Někde se sázely do země. Když se větvička ujala, znamenalo to, že je pod ní dostatek vody, která se může v případě sucha hodit.
Mystická vlaštovka
Vlaštovka je nejenom zvěstovatelkou jara, ale i šťastným znamením. To je umocněno, pokud sedí napravo či doprava odlétá – znamená to radost v budoucnu. Tento malý ptáček s rozdvojeným ocáskem provází lidské domovy odpradávna. Možná i proto bývá považován za domovního strážce štěstí.
V židovské tradici bylo považováno vlaštovčí hnízdo pod krovy za dobré znamení. Němce zase chránilo před Perunovými hromy a blesky. V Anglii věřili, že rozzlobení ptáci berou kravám mléko. V Irsku si myslí, že vlaštovky mají krev démonů.
Vlaštovka se v Evropě stala také symbolem věčné pouti. Žije v Africe a sem se vrací na návštěvu. Odlétá na podzim, aby vrátila jaro. Někde se také spojuje s bohyní – královnou máje.
Nejstarší mýty Orientu tvrdí, že pokud dívka sní vlaštovčí vejce, do roka otěhotní. V Číně věřili, že takováto událost stála u zrodu dynastie Čang, ze které pocházel Konfucius.
Protože se země probouzela z dlouhého zimního spánku znovu k životu, pták provázející tento děj se stal velmi rychle také symbolem zmrtvýchvstání. Egyptská bohyně Isis vtělená do podoby vlaštovky kroužila nad hrobem svého milovaného Osirise.
Egypťané spojovali vlaštovky nejenom s hvězdami, ale i s dušemi zesnulých. Renesanční mistři zvěčňovali Madonu s vlaštovkou.
Obyčejní lidé však také vídali ve vlaštovkách symbol odloučení, a proto pro ně nebyla zrovna šťastným symbolem. Odlétala a zanechávala je v horších časech, a proto ji také někdy obviňovali z nevděčnosti. Také ji osočovali ze mstivosti, neboť se věřilo, že kdo ublíží vlaštovce, oslepne. A protože vlaštovčí písklata jsou slepá, lidé si mysleli, že jim rodiče navracejí zrak vlaštovičníkem, v lidové medicíně uznávaným prostředkem k léčení kuřích ok.
Vrátím-li se k tomu, co ještě může v řeči symbolů znamenat: sedne-li vám na svrchní oděv, tak nese dobrou zprávu, ochranu rodiny a štěstí. Zdá-li se vám o vlaštovce ve snu, nese také štěstí. Mrtvá vlaštovka nese žal v lásce. Přilétající do vašeho domu přináší dobré zprávy a odlétající pryč zanechává mrzutosti. Zabití vlaštovky je předzvěstí nevděku.
Co symbolizují další ptáci?
Volavky oproti tomu vnímají jako nepříjemnost nejenom rybáři. Jsou předzvěstí těžkých časů. Křepelka zase předpovídá klidnou domácnost a také kachna je velmi šťastným znamením. Ukazuje, že váš vztah bude stabilní.
Štěstí symbolizuje čáp. Říká, že budoucnost je víceméně spokojená a týká se to i vašich případných dětí.
Ze života hmyzu
Většina příslušníků hmyzí říše chodí spát na podzim, aby se zjara probudili. Když na jaře potkáte slunéčko sedmitečné, tak vám milá beruška může prozradit, odkud bude váš budoucí partner. Směr, jakým odletí z vašeho prstu, vám dá odpověď. A jestli se nechystá k odletu, potom spočítejte její tečky. Jestli je počet sudý, potom vás někdo miluje. Liché číslo hovoří o opaku.
Motýl je asi nejznámějším symbolem pro přeměnu. V Japonsku zase lidem, u nichž se objeví v příbytku, zvěstuje brzkou návštěvu.
Bohatá včelí symbolika
Pracovitost i panenství se připisují včelám; řecké bohyni úrody Démétér se říkalo přívlastkem i Melisa neboli včela. Panenství se včelám připisovalo proto, že si lidé dříve mysleli, že včely tvoří své potomstvo z pylu, květů a medu, neboť ten je nebeským darem. Za důkaz panenství bylo kdysi považováno, pokud dívka prošla okolo rozzuřeného včelstva bez úhony.,
Staří Sumerové zobrazovali krále jako včelu. Někteří faraóni nosili i titul Pán včel a řada osvícenštích myslitelů považovala včelí společenstvo za vzor pro lidi.
Tento pracovitý tvor byl svázaný nejenom se smrtí, ale i se zmrtvýchvstáním. Neboť dávní lidé považovali med za pokrm, jenž dával nesmrtelnost, velmi často se obětoval zesnulým. Podle zmínky latinsky píšícího autora Lactantia se kněžky frýžské bohyně plodnosti Kybely jmenovaly melissai, tedy včely. A třeba řecká bohyně smrti Kerés se objevovala i v podobě tohoto uctívaného hmyzu.
Pro Kelty byl tento tvor prostředníkem mezi nebem a zemí. Pokud se roj včel objevil v domě, mělo to věštit brzkou smrt některého z jeho obyvatel. Lidé v něm spatřovali převozníka duší zesnulých příbuzných, kteří již duši budoucího nebožtíka vítali.
Včelí královna ve snu znamená dobrou předpověď, včela mezi květy předpovídá blahobyt a chytání včel věští drobné problémy. Bodnutí vždy upozorňuje na problémy a neštěstím je včely zabít. Práce včelaře ve snech znamená nadměrné starosti, trubec označuje lenochy.
Přívěšek ve tvaru včely je skvělým amuletem pro štěstí, jste-li zrozenci ve znamení Berana, Lva, nebo Střelce.
A jak můžete věštit ze studánky? Jednoduše – položte v duchu otázku a do studánky vhoďte malý křemen. Podle toho, za se utvoří sudý či lichý počet, je odpověď kladná či záporná.
Na konec se můžete podívat na jarní oblohu. Co vidíte? Mraky mají různé tvary. Připomínají vám něco? Znáte-li řeč symbolů, jistě pro vás mají vzkaz.
Pro Kartářky světla Hel
Foto: Schutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.