Mák – kouzelná bylinka pro štěstí, lásku, usmíření, ochranu, hojnost neviditelnost i zapomnění..
Jeden z nejkrásnějších polních květů, ačkoliv působí křehce a po utrhnutí hned vadne, má velkou sílu. Chrání před falešnými lidmi, umí znovu spojit rozvrácené vztahy, a dokonce vás umí učinit neviditelnými.
Tedy alespoň podle mouder našich babiček. Uměl chránit před zlou mocí i nemocí. V lidové magii se využíval k posílení schopnosti věštění budoucnosti. Věštící si dopřál chvíli spánku s makovým květem na čele anebo jej měl v noci pod polštářem.
Mák umocňoval a pomáhal posilovat vize budoucích událostí.
Mák
Mák má velkou tradici. Již dlouho mu lidé přisuzovaly velikou sílu, jak dosvědčují nálezy máku v místech neolitických sídel na území dnešní Itálie a Německa. Vikingové znali mák také. Předřímské národy uctívali mák, jako posvátnou rostlinu v italské Daunii. Germáni nazývali svá maková pole odainsackr, protože v nich, s přispěním boha Ódina docházelo k zázračným vyléčením. Další germánský bůh měl k máku také silnou vazbu. Byl to zlatovlasý mladík s makovým věncem kolem krku, bůh plodnosti a opojení Loll.
Ovidius
Ovídius říkal máku rostlina zapomnění. Když se rostlina poranila, vytékala z ní mléčná šťáva jejíž kapky se nazývaly slzy Luny.
Pro své narkotické působení byl mák atributem boha spánku Hypna a boha snů Morfea. I bůh Hermés byl spojován s mákem. Jeden z jeho aspektů je průvodcovství duší (psychopompa). Tam je znázorněn s mákem v ruce. Mák byl také rostlinou podsvětí, protože se jí živili draci divinačních svatyní.
Mák používaly i věštkyně. Kde? Na minojské Krétě coby vykuřovadlo.
Spojovaný byl s kultem Velké Bohyně, Deméter, Hekaté, římské bohyně Ceres a maloasijské Kybelé. V antických dobách byla maková semínka symbolem prorockých snů a obětinou pro boha Hypna. Mák se použival ve svatyních pro navození posvátného chrámového spánku, pro vyléčení, nebo vyřešení zapeklité situace.
V Egyptě se mák pojil s Isis, také s ochránkyní mrtvých bohyní Nebthet a bohem pohřebišť Anupem.
Poradit si s ním uměly i naše babičky a tak se stal nedílnou součástí lidové magie.
Pro neviditelnost
Aby nebyly babičky tak nápadné a snáze unikly nechtěné pozornosti, vhodily hrst makových semínek do vína, nechaly pět dnů odstát a potom víno po troškách upíjely. Věděly totiž, že kdyby si daly o trochu víc, mohlo by to skončit omámením a možná i šílenstvím. Proto byly opatrné a užívaly nápoj po troškách. Po pěti dnech pak byly neviditelné na dalších pět dnů.
Konkrétní otázky a odpovědi
Když chtěly znát odpověď na konkrétní otázku, která se týkala jejich blízkých nebo jich samých, napsaly večer na kus papíru modrým inkoustem dotaz, posypali špetkou makových zrn a zavinuly tak, aby se mák nevysypal. Pak vložily pod polštář, aby si přivábily sen, který měl skrývat odpověď.
Manželé
Ve svém okolí vídaly někdy i rozhádané páry, kdy se manžele nemohli shodnout. V těch dobách byl rozvod sprosté slovo a vše se muselo řešit delikátněji. Nejedné nešťastné ženě tak vědma poradila rozházet plátky květů máku po prostěradle a dopřát sobě i partnerovi omamnou vášnivou noc. Mák uklidňoval a zároveň zvýšil chuť k postelovým hrátkám.
Soudní spor
Ten, koho čekal soudní spor, nebo se musel brát o svoji čest, vhodil par makových zrn do váčku, kde nosil peníze. Nejenom, že byl mák známý tím, že nošen s sebou přitahoval peníze, dokonce se vědělo, že ten kdo má v kapse zrnka máku má velkou pomoc přírody a tajemné síly na své straně. Zvítězil tak v každé bitvě. Často si ještě ve dvacátém století vojáci sypali do kapsy mák pro štěstí.
Ochrana před falešnými přáteli
Sušený makový květ můžete nosit tehdy, pokud se chcete chránit před falešnými přáteli. Umí chránit před zlou energii a lidmi kteří jí k vám mohou vysílat.
V astrologii je mák přiřazen znamení Ryb, se kterými koresponduje.
Pro Kartářky světla Helen Stanku
Foto: Shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy pohotově po ruce tak, jako váš telefon a rády vám odpoví.