Pro Kartářky světla Mirek
Foto: Shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.
Pro Kartářky světla Mirek
Foto: Shutterstock
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.
Cílem je pochopit skryté pochody nevědomí a využít je ve svůj prospěch. Máte-li erotické sny, je jejich význam celkem jasný. Málokdo ale ví, že i tak zvaný „běžný“ sen, kdy se vám zdá například o mladém muži, jelenu nebo důstojníkovi, i to může mít erotický význam.
Důstojníka ve snu potkati či viděti znamená u mužů, že někdo ve vašem blízkém okolí chce uvést pod svoji kontrolu vaše žádosti a touhy. Jde o vaši potřebu se eroticky projevit přes překážky někoho druhého. U žen takový sen však může znamenat, že potřebuje „zoficiálnit“, zveřejnit tajnou lásku nebo touhu, potřebu řádu a částečné podřízenosti muži.
Všeobecně platí, že exkrementy ve snu i v reálném životě jsou předpovědí úspěchů a majetkového vzestupu. Pokud se vám ve snu zdá, že vylučujete exkrementy, pak to může znamenat v blízké budoucnosti úlevu při překonávání překážek. Naopak, jste-li ve snu pokáleni pak podle starých grimoárů to znamená, že máte strach, že nebudete druhými lidmi ve svém okolí přijati s náležitou důstojností. Může jít o závislost na sociálním mínění. Jde o nedostatek sebedůvěry a sebelásky.
Pokud se vám zdá o jelenu s velkým parožím, pak ženy touží po výrazných sexuálních zážitcích, síle a pocitu bezpečí. fTento sen u mužů má význam spíše předpověď o přicházejících dobrých příležitostech. Paroží se pojí s pocitem bezpečí a síly již od dob starých Keltů, kdy jeden z bohů Freyr (jaká náhoda, že z germánštiny nám zůstal výraz frajer) symbolizoval pulzující mužskou sílu magmatu v zemském jádru, která si hledala cestu na zemský povrch. Lidské kolektivní nevědomí nezapomíná na své archetypiální symboly.
Kůň ve snu znamená velmi silnou potřebu sexuálních prožitků a mohutnou vášeň. Čím divočejší je ve snu kůň, tím silnější vášní snící člověk disponuje. Zajímavé je, že staré texty se zmiňují i o různých barvách koní a jejich významu. Například bílý kůň ve snu znamená mimořádné silnou potřebu duchovního a intelektuálního vzdělávání, propojení citů a sexu, naopak černí koně ve snu mohou znamenat potřebu extrémního sexu nebo hrozbu ohrožení zdraví snícího. Pokud ve snu rozpoznáte hřebce od klisny, pak hřebec znamená mužnost, sílu, schopnosti a útočnost, klisna potřebu harmonie, mírnost a vstřícnost.
Kohout symbolizuje mužskou sexuální sílu. Podle toho v jaké souvislosti se vám o kohoutu zdá, může znamenat takový sen přehnanou mužskou agresivitu, nebo když se o kohoutu zdá ženám, může to být strach z nevybíravého sexuálního zájmu muže, který je jí nepříjemný.
Nehoda ve snu symbolizuje strach z toho, že se vám něco zlého přihodí. V sexuálním výkladu to znamená, že máte skrytou úzkost nebo obavu, že se blíží citová krize ve vztahu, na kterém vám záleží.
Kočka symbolizuje ženskost, sexualitu, sílu a prosperitu. Má význam jak pozitivní, tak negativní. Lze ji chápat jako tvůrčí a plodnou, ale i falešnou nejen v sexuálním projevu, ale i v běžném, či pracovním životě. V lidovém snářství černá kočka ve snu znamená zpravidla varování před zlem nebo neštěstím.
Jaké by to bylo vykládání snů, kdybychom nezabrousili do hororové oblasti. Pokud se vám zdá o upírech, pak jste podle snářů člověk mohutných vášní a silného zaměření na prožitky. Může to také znamenat, že vaše pocity mají nadvládu nad rozumem a mohou vám někdy působit obtíže při jednání s druhými lidmi.
Zaznamenávejte si své sny buď do sešitu, který máte přes noc u postele, nebo si je zaznamenávejte jinak a později si je přepište. Snový deník by měl být psaný vlastní rukou, nikoli v počítači. Než po probuzení začnete psát, zkuste na chvíli zavřít oči a ponořte se do svých snů. Vzpomenete-li si na jeden obraz, potom vám paměť umožní postupně si vzpomenout na více sekvencí snu. Hodně se osvědčila citová analýza snů, kdy na levou stranu sešitu píšete obsah svého snu a na pravou stranu si píšete své pocit, postřehy a významy. Před zaznamenáváním svých snů nedělejte po probuzení ni
c jiného, protože čím bdělejší jste, tím hůře si na své sny vzpomenete.
Tak se naučíte své sny rozebírat a lépe pochopíte symbolice svých vlastních snů.
Foto: Shutterstock a soukromý archiv Miroslava M.
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.
SMŮLA JE PARAZIT NAŠÍ DUŠE
Smůlu vidíme jako objektivně existující realitu. Můžeme ji však nazvat hladovým parazitem naší duše. A je jen na vás, abyste se toho zbavili!
Když vám najednou padá na hlavu příliš mnoho těžkých problémů, je snadné uvěřit, že se na vás lepí smůla. Začnete se zacyklovávat – v hlavě se vám točí ponuré myšlenky, svět zešedne, problémy na vás křičí ze všech stran, lehkost života zmizí a dříve klidný život vás začne drtit. Ještě chvíli a padnete do pasti sebenaplňujícího se proroctví. Pokud vy sami věříte, že máte smůlu, energeticky si přitáhnete celou lavinu neúspěchů. A víme, že slovo či myšlenka mají obrovskou moc.
JAK PŘEKONAT SMŮLU
Vyžeňte ze svého života negativní myšlenky.
Zbavte se myšlenek, které přitahují neštěstí. Zkuste jednu z cest našich dávných předků. Připravte si kartičky z papíru a zapište si, co je ve vašem životě špatné, např.: „Mám smůlu“, „Nedaří se mi“, „Nemám v životě štěstí“, „Potíže mě pronásledují“, „Nezasloužím si dobro“ „Nejsem k ničemu.“,“ „Jsem beznadějný“. Napište na papírky jakákoli jemná i těžká negativa, která vás napadnou. Do skleněné misky s pramenitou vodou dejte lžíci mořské soli. Zapalte tři bílé svíčky. Spalte v plamenech svíček postupně všechny napsané zlé smůly a problematická negativa a hoďte popel do misky s vodou. Vodu s popelem radili staří mágové vylít do řeky nebo daleko od domova, nejlépe na křižovatku. Bylo pro ně důležité provést to po setmění. Pak považovali smůlu za zahnanou.
JINÝ ZPŮSOB
Na papírové kartičky zapište všechny události, které považujete za nešťastné. Například „Přicházím o peníze“, „Zvrtnul jsem si nohu“, „Vyhodili mě z práce“, „Můj manžel mě podvedl“, „Nedostal jsem navýšení platu“, „drží se mě nemoci“ – a proveďte s nimi, jak jsem popsal výše, jen vodu s popelem nevylévejte. Vezměte nějakou láhev a na dno nalijte trochu medu, dolijte vodu s popelem z připálených stránek a zazátkujte. Abyste předešli smůle, zátku utěsněte, aby „smůla nemohla ven“. Láhev s vodou a popelem zakopejte. Připadá vám to naivní? Nu, možná. Ale zkusit byste to mohli, ne?
OČISTNÝ RITUÁL
Nakonec je třeba provést očistný rituál. Potřebujete někoho důvěryhodného, aby vám pomohl. Připravte si tři březové nebo jalovcové větvičky svázané bílým provázkem. Zapalte i sušené bylinky (např. verbena, bobkový list, bílá šalvěj nebo pelyněk) – vyrovnají hladinu energie a ochrání před kouzly a kletbami. Na dřevěné uhlí dejte rozdrcené bylinky a nechte je pálit.
ZAŽEŇTE MOŽNÉ POTÍŽE
Nyní se postavte rovně, zavřete oči a zhluboka dýchejte, zatímco váš přítel čistí vyrobenou magickou snítkou (větvičkami) auru kolem vás, začněte od hlavy a postupujte dolů k nohám. Nechte ho přitom třikrát říci: „Nemáš smůlu, odháním tě jako zlá kouzla. Už nebudeš trápit (vaše jméno)“.
Nakonec ho nechte projít kolem vás třikrát po směru hodinových ručiček se zapálenou svíčkou v ruce (černá nebo fialová na první dvě kola, bílá na třetí).
Po rituálu spalte snítku a zbytky bylinek. Vložte popel do sáčku se zbytkem černé svíčky a vyhoďte jej z domova. Nejlépe do řeky. Po magickém zahnání smůly se vykoupejte ve vodě s velkým množstvím soli (minimálně 2 kg) a poté se osprchujte. A jak se vám voda valí z temene hlavy po celém těle, představte si, že z vás stéká a nenávratně mizí špatné události, ošklivé myšlenky a vaše smůla.
Po tomto obřadu po tři večery zapalte bílou svíčku, myrhu nebo kadidlo ze santalového dřeva, abyste udrželi účinky magie. Rituál se provádí v pátek večer, kromě úplňku.
PODLE FENG SHUI PŘEKONÁVÁ SMŮLU ŽELVA
Štěstí podle mystiků Východu přitahuje želva. Dlouho byla považována za symbol štěstí, moudrosti, rozumu a stability. Pokud ji chcete použít, umístěte její figurku do své kanceláře nebo ložnice a bude působit jako magnet prosperity a radosti. Používali také na předměty, které svítí nebo odrážejí světlo. Čím světlejší je váš domov, tím lépe pro vás. Může to být i zrcadlo, ale nedávejte ho před postel – staří mágové ho používali k vhledům do jiných dimenzí a považovali takové použití za rizikové.
Foto: Schutterstock, archív Miroslava Musila
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.
Šéfujte šéfovi obezřetně a nenápadně.
Při rozhovoru s nadřízeným je lepší vážit slova. Čemu byste se měli vyhýbat jako čert svěcené vodě? Existují fráze a výroky, které jsou čisťounkou cestou do kariérního i vztahového hrobu. Mezi ně patří i následující výběr velmi, velmi dráždivých výroků, na které jsou šéfové a i lidé kolem vás snad ve stu procentech alergičtí:
Mýlíš se
Otevřená kritika vašeho šéfa nebo poukazování na jeho chyby je jednoduchý způsob, jak se z budoucích schůzek vyloučit. Pokud máte pocit, že váš nadřízený udělal chybu, můžete říct: „Možná jsem měl špatné informace, ale myslel jsem…“.
Jen velmi málo lidí si uvědomuje své chyby a téměř nikdo ve vedoucí funkci nebude vděčný za upozornění na případnou chybu. Spíše to bude brát jako útok na svoji autoritu. Z vlastní letité praxe vím, že každý člověk stejně jak touží po uznání, se bojí odsouzení. Odpor, vyvolaný kritikou, demoralizuje zaměstnance, partnera, děti, přátele a přitom nikdy nezlepší situaci, která byla odsouzena.
Není to v mé pracovní náplni
Žádný popis práce nebyl vytesán do kamene a není neměnný. Očekává se od vás, že budete flexibilní a usnadníte život svému šéfovi. A čím více dovedností budete mít, tím budete pro šéfa důležitější. Pokud nechcete jít nad rámec standardního popisu práce, dáváte tím najevo, že vám na úspěchu společnosti nezáleží.
Nemohu
Mějte stále na paměti, že pozitivní přístup je vysoce ceněnou kvalitou. Pokud říkáte, že něco nedokážete, projevujete tím snížené sebevědomí a malou ochotu přijmout výzvu. Takovéto vyjádření na vás prozrazuje, že si neumíte nebo nechcete najít cestu ke splnění žádosti. Například: „Nemohu, protože zítra jedu na pohřeb“ vyzní úplně jinak, když řeknete: „Zítra bohužel jedu na pohřeb, ale mohu to udělat pozítří.“
Ne
Někdy říci „ne“ je nutné, ale úsečné odmítnutí může to být mylně interpretováno. Naučte se odmítat tak, aby to pro druhé bylo vždy přijatelné a aby je to nestavělo proti vám. Pokud se vás šéf například zeptá, zda můžete pracovat na jiném projektu, místo krátkého „ne“ zkuste říct třeba: „Dnes to bude těžké, pokud stále chcete, aby se soustředil na přípravu vaší firemní prezentace. Chcete, abych to udělal já?“ Svoje kurzanty učím na začátku kurzů vyhýbat se negacím – a to především tak, že po dobu jednoho týdne přestanou ve své řeči důsledně používat jakékoliv zápory. Zápor je ultimativní a zastavuje tvůrčí myšlení. Nesouhlas se dá vyjádřit, aniž byste použili ve slovech zápor. (Např. Nechci to / Chci to jinak). Zápor sice má svoji funkci, ale my ho ze zvyku používáme velice nadbytečně, přestali jsme zápor používat jako cílený nástroj.
****************
ŠÉFUJTE ŠÉFOVI OBEZŘETNĚ A NENÁPADNĚ II.
ZKUSÍM TO
Někteří lidé si myslí, že je to přijatelná odpověď, ale šéf se cítí nejistý, a když vám zadá úkol, očekává, že bude hotový včas. Buďte jasní a vstřícní. Jak byste se vy cítili, kdybyste se šéfa zeptali, zda vám dá třináctý plat nebo prémie a uslyšeli šéfovo: „Zkusím to.“
NEVÍM
Přiznat neznalost je férové. Zkuste ovšem informaci, že nevíte, doplnit tím, že řeknete: „Nevím, ale zjistím si to. (Naučím se to.)“ atd. Možná neznáte odpověď na každou otázku, ale pokrčení rameny vám dá lepší příslib, že to zjistíte. Předpokládejme, že pokaždé, když pro vás váš šéf musí něco udělat, toto není správná cesta.
Výraz „nevím“ je v některých případech dost ošemetný. Pokud stojíte o získání pozornosti druhého člověka, zkuste vypátrat, jaké má koníčky. Já například vůbec nerybařím. Pokud mě však bude čekat důležité jednání s člověkem, který je vášnivý rybář, rozhodně více zaboduji, když mu naznačím, že vím, co je muškování, podběrák nebo jaká návnada na kterou rybu zabere, než když pokrčím rameny a odpovím „o rybaření nic nevím“. Zde platí zlatá zásada: od všeho znej něco a od něčeho všechno.
CO Z TOHO MÁM?
Někdy vaše práce vyžaduje nezištnou pomoc od jiných lidí nebo oddělení. Schopnost fungovat v týmu je potřebná nejen v práci, ale i v rodině, v přátelských vztazích. Jistě, určitá míra individuality je nutná, ale vypjatý individualismus nebo až egocentrismus vám spíše uškodí, než pomůže. Lidé z vašeho okolí málo tolerují ty, kteří nedokáží fungovat jako tým.
„OMLOUVÁM SE, ALE…“
Zapomeňte na slovo „ale“ a omlouvejte se jen bez vysvětlování. Fráze „ale“ zvýrazní omluvný tón vaší řeči a navíc neguje vše, co jste před „ale“ řekli. Například „Mám tě rád, ale občas mě štve tvoje…“ zanechá v druhém člověku jen to, že vás štve. Co je před výrazem „ale“ zmizí jak pára nad hrncem. Je lepší říci: „Štve mě tvoje…, ale i tak tě mám rád.“ V hlavě toho druhého zůstane s větší váhou sdělení, že ho máte rád (ráda).
Rozhodně se vám vyplatí říct místo „Omlouvám se, ale…“: „Promiň. Příště se budu víc snažit.“ Pokud řeknete: „Promiňte, že jdu pozdě, ujel mi autobus, (byla kalamita, šly nám pozdě hodiny…), pak a priori kladete sebe do podřízené pozice a z protistrany dobrovolně děláte své soudce s právem posuzovat důležitost nebo nedůležitost důvodu k pozdnímu příchodu. Výraz „promiň, že jdu pozdě“ bohatě jako omluva stačí. Teprve když se zeptá proč, pak lze stručně odpovědět a zůstat na stejné úrovni s tazatelem.
JSEM S NERVAMA V HÁJI, DNESKA NA TO NEMÁM.
Každý má osobní problémy. V tomto okamžiku je vaše profesionalita podrobena zkoušce. Pokud máte své soukromé problémy, netahejte je do práce za žádnou cenu. Vaše nadřízené, spolupracovníky nebo vaše klienty vůbec nezajímá, co musíte mimo svoji práci řešit. A navíc proč by měl váš šéf nebo zákazník čekat, až dořešíte své soukromé problémy? Pokud to nesnese odklad, zvažte, zda si nevezmete den volna.
Foto: Shutterstock a soukromý archiv Miroslava M.
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.
Důvěra nás provází na každém našem kroku. Důvěřujeme v to, že když na přechodu svítí zelená, tak nás nikdo nepřejede, že nás voda z vodovodu neotráví, že nápis na potravinách „bez lepku“ bude skutečně takový atd. Důvěru bychom mohli popsat jako víru v někoho nebo v něco, vzdát se kontroly na základě přesvědčení v pravdivost zvenku. Je charakteristickým znakem vztahů – k sobě i k druhým.
Stává se, že někdo naši důvěru zklame. Probudí naši nedůvěru. Co s tím? Možnost zklamat moji důvěru je dána mou apriorní slepou vírou v tvrzení či chování toho druhého. Pak bych měl zauvažovat o vyrovnanosti důvěry a opatrného ověřování vyřčeného nebo vykonaného. Každého z nás někdo už v životě zklamal. A proč se to stalo? Bude to znít nepříjemně, ale stalo se to proto, že my jsme to dovolili.
Nenabádám vás, abyste pochybovali o všem, co se dozvíte. Na druhou stranu naivní důvěřivost dokáže být vražedná. Mně dalo roky práce najít vyrovnanost mezi zdravými pochybnostmi a nebezpečnou, slepou důvěrou v někoho nebo v něco. V lidi, v učení, v ideologii či propagandu. Oba extrémy v našich životech mohou vytvářet problémy. Jak slepá důvěra, tak absolutní, trvalá nedůvěra.
Zkuste nepovažovat za absolutní pravdu vždy to, co se doslechnete. Pokud se každou chvíli vytasíte se „zaručenou“ informací, ze které se vyklube nesmysl, drb, zbytečně si kazíte pověst. Potopit vás může i drobná chyba. Staří latiníci doporučovali život, informace, zvěsti, brát „cum grano salis“ (se špetkou soli), tedy s určitou rezervou.
Když jsme u těch přísloví, vždy se mi vyplatilo při sebemenších pochybnostech si položit otázku „Cui bono“ – komu to prospěje? A hodně se mi osvědčilo vnímat nejen CO mi ten druhý říká, ale také PROČ mi to říká – co tím sleduje. Co je ZA obsahem jeho slov, co chce, abych věděl nebo abych si myslel – A PROČ. A to si postupem času prověřit.
Takže když se třeba dozvíte „Tý brďo, vona spí s celým oddělením!“ nebo „pomlouvá tě, kudy chodí, měl by sis dát na něj pozor“, tak než začnete bublat proti údajnému pomlouvači, nebo závidět zdánlivě sexuálně zdatné kamarádce, zkuste si nenápadně ověřit i z jiných zdrojů, zda je to pravda a potom zapátrejte S JAKÝM CÍLEM vám to ta senzacechtivá drbna s vyvalenýma očima pod pečetí tajemství šuškala do ouška. Třeba jen takový člověk potřebuje, abyste jeho pojetí pravdy či lži považovali za pravdu obecnou, nebo se vás snaží rozeštvat či zmanipulovat.
Nenabádám vás k permanentnímu podezřívání. Jen doporučuji zdravou opatrnost, vyrovnanost mezi důvěrou a ověřováním si, ušetříte si tak mnohé trable.
Foto: Schutterstock; soukromý archív
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.
A většinou vám díky tomu dokonce dojde, že vám selhání prospělo, protože jste se díky němu něco důležitého naučili. Většina úspěšných lidí vám potvrdí, že na cestě vzhůru museli překonat pár krizí. Například herci Sylvesteru Stallonemu odmítlo natočit film Rambo několik velkých studií, protože trval na tom, že on, tehdy naprosto neznámý herec, bude v tom filmu hrát hlavní roli. Se spisovatelkou J. K. Rowlingovou vyrazilo nejprve několik nakladatelů dveře, než se nad ní jeden z nich smiloval a vydal její rukopis o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. A jak to nakonec obojí dopadlo, víme všichni. Co vy na to?
DOKÁŽETE COKOLI
Vážně! Pro začátek si zvykněte plnit úkoly na sto deset procent. Dělejte víc, než se od vás očekává. Místo abyste se nechali odradit překážkami, hledejte způsoby, jak je obejít nebo rozdrtit. Nespokojujte se s průměrným výkonem. Postupujte stále dál a dál. Pokud vám bude životním krédem „to je dobré“, „to přece stačí“ nebo „kam bych se hrabal?“, zůstanete průměrní. Jistě, někomu stačí mít průměrný příjem, prožitky, dovolenou, průměrné příležitosti. Jiní dokáží dojít vysoko. Kam se zařadíte, zda ke špičkám, nebo k průměrům, je jen na vás. Pro začátek by stálo za úvahu třeba jen zkusit popojít malý kousek dál než obvykle. – v práci, zábavě, postojích, radosti… Hranice a limity jsou v mnoha případech jen v našich myslích, zvyklostech, v očekávání okolí. Co vy na to?
Foto: Shutterstock; soukromý archív
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.