DESET NÁVYKŮ, KTERÉ VEDOU K NEÚSPĚCHU V ŽIVOTĚ.
Přemýšleli jste někdy, proč se některým lidem daří, na co sáhnou, a jiní přes veškeré úsilí ne a ne dosáhnout svých cílů? Nejen životní cíle, ale ani účinnou magii není možné dovést k výsledkům v mizerném rozpoložení.
Dnes si řekneme o deseti častých návycích, které nás činí smutnými, apatickými a tudíž magicky neúčinnými.
ŽIJEME MINULOSTÍ
„Bejvávalo, tenkrát to za našich mladejch let nebylo. Kam ten svět spěje? Hergot, zase nová aktualizace, kdo se v tom má furt vyznat? Jde to, ale dře to.“ Ať už žijete s dobrými nebo špatnými vzpomínkami, ať hladí, nebo bolí, prožívat svoji přítomnost v jiném čase nepovede nikdy k ničemu dobrému. Pocity křivdy, chyby, postoj „měl jsem tehdy…“ atd. Poučte se z chyb, ale nebabrejte se v minulosti. Ve svých kurzech učím jednoduchou techniku: každé ráno, po vyčištění zubů se na sebe usmějte do zrcadla. Prvních pár dní si budete připadat jako dementi, ale hned, okamžitě, vám to změní celý den. Jsem tady a teď. Jo, jde to. Zkuste vydržet týden a uvidíte, co to s vámi udělá. Mě to přesunulo do momentální přítomnosti. Pohodové a spokojené přítomnosti. Usmívám se kdykoli přes den a vnímám to každým vláknem svého těla. Protože to pravé kouzlo života je tady a teď! Mimochodem váš úsměv šíří pohodu nejen do vás samotných, ale i kolem vás.
MLUVÍME O SOBĚ NEGATIVNĚ
Negace, pochyby, zápory v mluvě, postoje slabochů – to všechno nás oslabuje po všech stránkách. Pochyby či negace v magických postupech doslova a do písmene ruší jakýkoliv účinek. Takový postup se pak stává bezduchým a prázdným rituálem, který nemá žádnou sílu. Totéž platí pro jakoukoliv činnost v životě. Pokud si sprinter myslí, že stejně nedoběhne k vítězství, tak vezměte jed, že to tak dopadne. Když student přijde ke zkoušce s postojem, že má prázdno, tak i s prázdnem odejde. Myslete a hovořte pozitivně. Neexistuje žádný způsob, jak přimět svět, aby viděl vaši pozitivní stránku, pokud ji vy sami nevidíte a tomu světu ji nepředkládáte. Jednou z nejdůležitějších věcí, abyste byli šťastní, úspěšní a měli výsledky, je MILOVAT A RESPEKTOVAT SAMI SEBE. Chcete-li se to naučit, pak jedna z mnoha metod je, že začnete svůj den tím, že si napíšete deset věcí, které na sobě máte rádi a obdivujete. Denně si to ráno přečtěte a buďte na těchto deset věcí patřičně hrdí, dejte těmto deseti plusům zazářit, nechte je promluvit, ať zahrnou celé vaše okolí. Za týden si napište deset jiných věcí.
ODKLÁDÁME
Čím více budete něco odkládat, tím více vás bude užírat myšlenka, že je tu něco, co musíte udělat. Vytváříte ve své hlavě a v citech tlak, který vás oslabuje, zbytečně spotřebovává vaši energii. A magie ani běžné zaměstnání nejsou pro slabochy. Já, když někdy zamarodím, tak prostě nefunguji. Moje energie je oslabená. Lehnu až to dodělám? Zaplatím to až na konci měsíce? Budu si dobrovolně vytvářet nátlak, který mě oslabuje? Proč? To nechci. Kdysi mi jeden velmi moudrý člověk řekl, že ZÍTRA ZNAMENÁ NIKDY. Je to stejné, jako když před hospodu napíšete na tabuli „zítra naléváme zadarmo“. NIKDY nebudou nalévat zadarmo. Přestaňte odkládat věci, které lze v tuto chvíli udělat – tak se budete cítit osvobozeni! Naučte se, že to, co vnímáte jako nepříjemné, uděláte co nejdříve, ať to máte za sebou. Od placení složenek (platíte je až na poslední chvíli), přes návštěvu zubaře po rozhovor se šéfem.
OBVIŇUJEME OSTATNÍ ZE SVÝCH VLASTNÍCH NEÚSPĚCHŮ
Kouzelná věta: ONI ZA TO MOHOU. Nedaří se mi v práci? ONI mi házejí klacky pod nohy. Nefunguje kouzlo? To mi ho ruší určitě nějaký protivník. Já to dělám dobře, ale oni, oni, oni… A naprosto dokonalé: Oni mi nerozumí… Slyšeli jste to někdy? To je neochota převzít zodpovědnost za to, jak se váš život vyvíjí, je stejně děsivé jako uklidňující. Mimochodem, kdysi, když jsem sváděl na druhé, že mi nerozumí, tak mi jeden Mistr ukázal novou cestu životem jednou, jedinou větou: Když ti druzí nerozumí, je to TVOJE chyba. Když jsem argumentoval tím, že ONI mě nechápou, tak upřesnil: Mluvíš k nim blbě… I proto jsem se na svých kurzech či přednáškách naučil mluvit tak, aby to pro ty druhé nebylo blbě.
Nedávno jsem řešil starost klienta, jehož objednavatel práce vyslovil větu: „Všichni se proti mně spikli!!“ Podle teorií „voice-dialogu“ se jedná o projev nevyrovnaného vnitřního dítěte. Člověk, který vidí vinu svých vlastních neúspěchů vždy jen na druhých, je nedozrálý, nedospěl k poznání, že svůj život si řídí sám – tedy i neúspěchy.
Až se rozhodnete nebýt obětí okolností, ale tvůrcem své vlastní budoucnosti, budete se cítit silnější a klidnější než kdy předtím. Všechno se začne dařit. To není kouzlo, to je jen ochota začít tvořit svůj život podle svého.
PRACUJEME JENOM PRO PENÍZE
Práce má sloužit k uspokojování potřeb a k obživě. Pokud vás „práce“ neuspokojuje, tak si kopete emocionální hrob. Jeden starý film s názvem „Pahorek“ poukazuje na likvidaci psychiky válečných zajatců, kdy měli až do úmoru, ve vražedném tempu stěhovat velký kopec hlíny z jednoho místa na druhý, aniž by to mělo jakýkoliv smysl. My se často pohybujeme v podobných zaměstnáních. Práce jen pro peníze je jedním z největších trestů, které můžete sami sobě uložit. Koneckonců, skutečným smyslem práce je přimět nás žít, ne bezduše existovat. Práce nám zabírá obrovskou část našeho života a měla by nám přinášet pocit úplnosti, a pokud ne, pak je čas něco změnit. Udělejte si čas na to, abyste zjistili, co opravdu chcete dělat, a začněte podnikat kroky k postupné realizaci takového cíle. Ze smysluplné práce máme být spokojení, ne frustrovaní. Konec konců magické úkony také neděláme jako bezduchý rituál jen pro obživu. Pokud máme radost z výsledků své činnosti, pak je to něco úplně jiného. Jistě nezříkáme se peněz, protože se jedná o odměnu za práci, za výkon. Jen ty peníze nesmí být samoúčelné. Pak se degradujeme do pozice pouhých duševních žoldáků.
Udělejte si čas na to, abyste zjistili, co opravdu chcete dělat, a začněte podnikat kroky k postupné realizaci svého SMYSLUPLNÉHO cíle. Nemusíte spěchat a prudce měnit směr, ale vězte, že na změnu není nikdy pozdě. Zkuste se na peníze podívat jako na nástroj, nikoli jako na cíl.
NIKDY NEPŘIJÍMÁME VÝZVY
Riziko je jako sůl života a pravdou je, že bez mírné dávky lehkomyslnosti se nic významného nepodařilo. Stahovat se do kouta, zůstávat v komfortní zóně, utíkat před problémy – všechny tyto věci vedou k zacyklení. Pohodlný smrádeček. Lidé, kteří se bojí nových postupů, prožitků, kteří stagnují v životě, rádi zneužívají poznatky o škodlivosti průvanu k zákazu větrání. Pokud chceme ve svém životě něco změnit, budeme se muset odvážit překročit hranice něčeho, co známe. A vsadím se, že najdete mnohem vzrušující svět! Mluvím z vlastní zkušenosti. Když jsem odešel v roce 1991 z fabriky a začal se profesionálně věnovat svým tehdejším koníčkům, změnil se mi nádherně život. Zhruba před čtrnácti lety jsem dostal výzvu přesunout se z přednášejícího znovu do pozice posluchače. Začínat znova. Od začátku! No fuj!! A když jsem pak do toho šel, užíval jsem si novou pozici s obrovskou pohodou, radostí a nadšením. Navíc do dnešních dnů většinu těch tehdy nových poznatků využívám při práci se svými klienty a ve svých přednáškách a kurzech.
PŘÍLIŠ SE SROVNÁVÁME S OSTATNÍMI
Kdysi mě jedna dáma napomenula slovy: „Uvědomuješ si, jak by to vypadalo, kdyby to dělali všichni?!“ A protože jsem okamžitě rozeznal její manipulační techniku pomocí pocitu uměle vyvolané viny, tak jsem se usmál a zeptal se: „Ne, neuvědomuji. Pouč mě.“ To je situace, kdy vás druzí chtějí nacpat někam, kde vy nechcete být. A teď rána pod pás: mnozí to děláme dobrovolně! Přebujelý postoj „Co by tomu řekli ostatní“ je v psychologii označován jako sociální závislost. Dobrovolně se srážíme – JEN PROBOHA NEVYČNÍVAT!!
Opačný způsob je, že se nám životy druhých často zdají růžovější než ty naše, myslíme si, že dokázali víc než my, že jsou lepší než my… To je ale často pouhá iluze! Vidíme jenom povrch věcí, situací a necháme tu iluzi, aby v nás zanechala hlubokou rýhu. Přijměme skutečnost, že JSTE JEDINEČNÍ, že za to stojíte, že můžete světu dát, co nikdo jiný dát nemůže, a přestaňte se závistivě dívat na ostatní. Protože TO je nejjistější způsob, JAK SE PONÍŽIT. Magie, stejně jako celý náš život, nás má povznášet, ne srážet do pekelných hloubek sebepodceňování.
Tady hodně pomůže ohlédnout se za každým dnem. Zhodnotit si pro sebe čeho jste dosáhli, prožít si večer radost z úspěchu daného dne, pohladit se a pochválit se. Zvážit hodnotu každého dne. My zapomínáme na to dobré, na své úspěchy a nebýváme vděční za své úspěchy, příležitosti, za krásný život.
JSME NEVDĚČNÍ
Radujme se a buďme vděční i za své špatné zkušenosti, i za své občasné chyby. Protože nám obvykle dávají ty nejcennější lekce! Pokud se naučíme být vděční za každý nádech, za každý nový den, za každou zkušenost, budeme schopni být vděční za malé okamžiky štěstí v životě.
NEMYSLÍME NA SEBE
Máme zafixováno, že když nás někdo označí za sobce, tak nám vlastně nadává, že málo myslíme na ty druhé lidi. (Obvykle proto, že jsme nesplnili očekávání těch druhých.) V tomto případě mluvím o zdravém sobectví, kdy by si měl každý uvědomit, že má povinnosti především sám k sobě, ke svému zdraví, ke své práci, ke svému životu, ke své obživě. Je to nutné, protože je to projev LÁSKY K NÁM SAMÝM. A pokud tato láska a zájem chybí, neexistuje způsob, jak je dát ostatním, že?!
Miluj především sebe, miluj všechny kolem sebe a nikomu neubližuj. Jednoduchá zásada na vyřčení, ale problém je tento postoj uvést do života. Proč? Protože se stanete samostatnější, více sami sebou a tudíž méně manipulovatelnější.
Pod takovým tlakem se snažíme se být člověkem, kterým ve skutečnosti nejsme. POPÍRÁNÍ VLASTNÍHO JÁ NEVEDE K NIČEMU DOBRÉMU. Z toho budete nešťastní! Vezměme si příklad Vlasty Buriana. Když začínal v pražských kabaretech, tak skvěle napodoboval Charlie Chaplina. Byl v tom dobrý. Ale nebyl sám sebou – jen napodoboval někoho dobrého. V okamžiku, kdy začal hrát sám za sebe, za Vlastu Buriana, začal budovat svou vlastní kariéru, proslulost, tvořil svůj úspěšný život. Nebojte se být sami sebou, přestaňte se bát vystoupit z průměru. Je důležité přijmout, že ne každý vás bude mít rád a schvalovat vás, a to je normální. Ale pokud jste sami sebou – bez masek – najdete lidi, kteří si vás váží takového, jaký jste.
ZÁVĚR
Můžete být tak šťastní, jak jste si nikdy nemysleli, že je to možné. Být schopní, úspěšní a šťastní, pokud se zaměříte na těchto deseti návyků, které ničí život každému, kdo to dovolí.
S přáním všeho dobrého Váš Mirek.
S přáním všeho dobrého a se sluncem v duši Mirek.
Foto: Shutterstock, archív Miroslava Musila
PS: Chcete vědět víc? Zavolejte některé z našich kartářek. Jsou vždy po ruce, stejně tak, jako váš telefon. Rády vám odpoví.